ekokom elektrowin asekol

6.12.2012 Dnes byla rozdána ocenění za třídění odpadu


slide_web

OSTRAVA -  Hradec nad Moravicí a Karlova Studánka mají společné to, že v uplynulém roce nejlépe třídili plasty, papír, sklo a nápojový kartón. Právě proto dnes v Ostravě jejich zástupci převzali ceny Keramické popelnice za první místa ve svých kategoriích.Obyvatel vítězné obce vytřídí v průměru za rok 61 kilo odpadu

V soutěži O KERAMICKOU POPELNICI je u měst a obcí porovnáváno množství tříděného odpadu na jednoho občana v jednotlivých tříděných komoditách tj. papír, plast, sklo a nápojový karton. Kategorii do 4 000 obyvatel ovládla obec Karlova Studánka, jejíž obyvatelé vytřídili v přepočtu 61 kg/osobu/rok využitelných komunálních odpadů. V kategorii nad 4 000 obyvatel zvítězilo město Hradec nad Moravicí s výtěžností 47 kg/osobu/rok. Oba vítězové si kromě Keramických popelnic odnesli také finanční prémii ve výši 50 000 korun. Letos byla do soutěže opět zařazena kategorie Skokan roku, která hodnotí meziroční výsledky celkového množství tříděného sběru využitelných odpadů. Nejvíce, celkem o 45 procent, se meziročně zlepšili v Novém Jičíně, na druhém místě skončila Karviná (24% zlepšení), na třetím pak Havířov (17% zlepšení).

Motivace obcí a měst kraje prostřednictvím soutěže Keramická popelnice společně s komunikační kampaní vede dlouhodobě k výraznému zlepšování Moravskoslezského kraje v třídění odpadu. Poslední meziroční nárůst výtěžnosti tříděného sběru plastů, papíru skla a nápojového kartonu činí 15 %. To je vůbec největší meziroční nárůst v České republice. „Jsme rádi, že se nám daří dlouhodobě zlepšovat výsledky Moravskoslezského kraje v třídění odpadu. Především se nám osvědčila distribuce speciálních sad tašek na třídění odpadů do domácností. Tu jsme realizovali již druhým rokem ruku v ruce s umístěním nových barevných nádob na třídění odpadu“, uvedl za spolupořádající společnost EKO-KOM, a.s. regionální zástupce Lubomír Janda.    

Keramické sluchátko si potřetí za sebou odvezl starosta obce Úvalno

Potřetí byly také v rámci slavnostního vyhlášení rozdány ceny keramická sluchátka. Tato ocenění si každoročně odvážejí zástupci měst a obcí, které nejlépe třídí vysloužilá elektrozařízení. Kategorii obcí do 2 000 obyvatel potřetí vyhrála obec Úvalno z okresu Bruntál. Tím se stala krajským unikátem. Doposud žádná obec totiž neobhájila cenu za třídění odpadů dvakrát za sebou. V kategorii obcí nad 2 000 obyvatel si keramické sluchátko odnesl starosta obce Trojanovice, v třetí kategorii obcí s rozšířenou působností pak vyhrál Frýdlant nad Ostravicí. Beskydské město se může pyšnit také celkovým vítězstvím v soutěži, jeden jeho obyvatel totiž za poslední rok v průměru vytřídil 6,32 kilogramů elektrozařízení. V Úvalně se podařilo občanům vytřídit průměrně 5,01 kilogramů elektra na osobu, v Trojanovicích pak 3,79 kilo.

V rámci soutěže O keramické sluchátko byla poprvé vyhlášena kategorie Červené kontejnery. „Nejvíce vysloužilých elektrozařízení do červených kontejnerů v uplynulém roce odevzdali obyvatelé Bílovce, v průměru 0,21 kg na osobu. Občan Bílovce tak do červených kontejnerů k recyklaci odevzdal v průměru například dva staré mobilní telefony“, konstatoval Zdeněk Kovářík, regionální manažer spolupořádající neziskové společnosti ASEKOL s.r.o.

„Poděkování patří především občanům našeho kraje, kterým není lhostejné věnovat separaci odpadů svůj čas. Pevně věřím, že nárůst množství vytříděných odpadů bude pokračovat také v následujícím roce, i díky projektům, na kterých se Moravskoslezský kraj podílí“, dodal závěrem náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast životního prostředí Mgr. Daniel Havlík.

Výsledky soutěže O keramickou popelnici 2012


Kateogrie do  4000 obyvatel
1. místo    Obec Karlova Studánka
2. místo    Obec Třanovice
3. místo    Obec Pržno
4. místo    Obec Hukvaldy
5. místo    Obec Lhotka
6. místo    Obec Trojanovice
7. místo    Obec Velké Hoštice
8. místo    Obec Metylovice
9. místo    Obec Pstruží
10. místo    Obec Slavkov

Kategorie nad 4000 obyvatel
1. místo    Město Hradec nad Moravicí
2. místo    Město Třinec
3. místo    Obec Bolatice
4. místo    Město Kravaře
5. místo    Město Vrbno pod Pradědem
6. místo    Statutární město Opava
7. místo    Město Vratimov
8. místo    Město Bílovec
9. místo    Město Český Těšín
10. místo    Město Jablunkov


  ZPĚT NA HOME | ZPĚT NA KATEGORII
TOPlist