ekokom elektrowin asekol

Nápojový karton


Více než 60 let se kvůli svým dobrým vlastnostem používá obal tetrapak. Ten znáte především jako krabici na mléko nebo džusy. Zajímavé je, že se krabice skládá ze tří materiálů. Papíru, hliníku a polyetylenu, tedy stejného plastu, ze kterého se vyrábějí igelitové sáčky a tašky.

Nápojový kartón můžete třídit buď přímo do oranžových kontejnerů, nebo do nádob označených oranžovou samolepkou. Většinou se nápojový karton třídí společně s papírem v modrých kontejnerech nebo s plastem ve žlutých kontejnerech.

Vypij mléko nebo džus a postavíme dům

Z použitých nápojových kartonů se staví domy! Při teplotě kolem 200 °C se rozdrcená směs z nápojových kartonů lisuje. Díky roztavenému plastu poletylenu drží dobře pohromadě. Vzniklé desky jsou podobné populárnímu stavebnímu materiálu sádrokartonu, v mnoha ohledech mají ale lepší vlastnosti. Především jsou pružnější a lépe izolují teplo.

V našem regionu, v Žimrovicích nedeleko od Opavy, používají pro recyklaci nápojového kartonu mokrou metodu. Díky ní se od odpadu (hliník a polyetylen) oddělí papírová vlákna. Zpracování jedné tuny nápojového kartonu trvá asi čtyři hodiny a ze starých krabic tak vzniká nový papír!

Zpracování nápojového kartonu a dům z nápojovokartonových desek
nk_zpracovn                  nk_dum

  ZPĚT NA HOME
TOPlist